منتخب مطالب

QR Code For: احیا قلبی ریوی

احیا قلبی ریوی

 • نویسنده : محمد شاه حیدری پور
 • دیدگاه ها :
 • تاریخ :چهارشنبه 25 فروردین 1389 ,08:25 ب.ظ
 •            

  احیای قلبی ریوی یك مانور حیات بخش است كه به كمك آن تنفس و گردش خون فرد مصدوم حفظ می شود تا از نرسیدن موادغذایی و اكسیژن به مغز او و مرگ مغزی در فرد جلوگیری شود.این مانور حیاتی می تواند بدون احتیاج به هیچ وسیله اضافی نیز انجام گیرد و انجام صحیح و به موقع آن جان انسانهای زیادی را از مرگ حتمی نجات بخشد .

  آیا می دانید كه چه بسا فردی كه دچار ایست قلبی تنفسی شده است با انجام صحیح مانورهای احیا قلبی تنفسی می تواند از مرگ حتمی نجات پیدا كند.

  در مواردی مثل ایست قلبی , غرق شدن , خفگی , مصرف زیاده از حد مواد مخدر .و مشروبات الكلی , احیای قلبی ریوی می تواند فرد را به زندگی بر گرداند.

   

  جهت شروع احیای قلبی ریوی ابتدا باید مطمئن شوید كه فرد مورد نظر شما به احیای قلبی ریوی نیاز دارد بدین منظور:

  او را صدا زده و به آرامی تكان می دهید .

  به دقت به چهره فرد و حركات قفسه سینه او بنگرید . (( چهره كبود و زرد و لبهای تیره رنگ      و كبود نشانگر نارسایی گردش خون فرد است )).

  با دیدن این علایم بی درنگ از كسانی كه در محل حادثه حضور دارند بخواهید تا با تلفن اورژانس 115 تماس بگیرند.

  اگر می خواهید  احیا’ قلبی ریوی را انجام دهید هرگز به بهانه تماس با اورژانس مصدوم را رها نكنید .

   اما نباید فرصت را از دست بدهید .شما هم می توانید با احیای قلبی ریوی زندگی این فرد را نجات دهید پس مراحل احیای ریوی را آغاز كنید.

   

  QR Code For: [جراحی های خشن

  [جراحی های خشن

 • نویسنده : محمد شاه حیدری پور
 • دیدگاه ها :
 • تاریخ :چهارشنبه 25 فروردین 1389 ,08:23 ب.ظ
 • QR Code For: مزایای لاپاروسكوپی

  مزایای لاپاروسكوپی

 • نویسنده : محمد شاه حیدری پور
 • دیدگاه ها :
 • تاریخ :پنجشنبه 19 فروردین 1389 ,06:44 ب.ظ
 • اتاق عمل , لاپروسكوپی
  در گذشته برای كوچك ترین اقدام تشخیصی یا درمانی می باید شكم بیمار كاملاباز می شد، اما امروزه به لطف پیشرفت تكنولوژی دیگر لزومی به جراحی وسیع نیست بلكه با یك لوله ظریف بسیاری از كارها صورت می گیرد.
      لاپاروسكوپ یا همان لوله ای كه برای این جراحی استفاده می شود یك ابزار جراحی استریل شامل یك سیستم عدسی دار مرتبط به دوربین ویدئویی است. این سیستم كابل فیبر نوری، نور را از منبع به محل عمل منتقل می كند. به این ترتیب یك تصویر واضح از محل عمل ایجاد می شود. جراح می تواند از طریق ورودی های جانبی ابزارهای باریك 5 تا 10 میلی متری مورد نیاز جراحی را وارد شكم كند.
      برای این كه جراح محیط دید كافی و فضای لازم را برای كار داشته باشد با تزریق گاز به فضای شكم، دیواره شكم بلند می شود و فضای بزرگ تری برای عمل به وجود می آید. برای این كار یك سوزن از طریق یك برش كوچك روی پوست زیر ناف وارد می كنند و بعد از سوراخ كردن لایه های سطحی و عمقی دیواره شكم، سوزن را وارد فضای صفاقی می كنند. سپس فضای داخل صفاق را با فشاری حدود 10 تا 15 میلی متر جیوه از گاز دی اكسید كربن پر می كنند.
      وقتی تكنولوژی جراحی لاپاروسكوپی جهانی شد و مورد استقبال بیماران و پزشكان قرار گرفت رفته رفته اعمال جراحی زیادی با این روش انجام شدند و به تدریج محققان درپی راه هایی جهت كاهش تعداد سوراخ های ورودی و نیز كاهش سایز آنها شدند؛ زیرا كاهش دادن سایز و اندازه سوراخ های ورودی در كاهش درد بیماران موثر بود.
      جراحی لاپاروسكوپی از طریق سوراخ های طبیعی بدن از جمله موفقیت ها یی است كه در آینده می تواند جایگزین روش های معمول در موارد انتخابی شود. در این روش دستگاه تلسكوپ بسیار قابل انعطاف بوده و می تواند با خود دو وسیله جراحی را كه حكم دستان جراح را دارد حمل كرده و عملابا ایجاد سوراخ كوچكی در معده یا روده بزرگ وارد فضای عمومی شكم شده و بعد عمل جراحی را انجام دهد.
      برداشتن كیسه صفرا، آپاندیس، ترمیم، جراحی روده بزرگ، طحال و معده از مواردی است كه به روش لاپاروسكوپیك صورت می پذیرد.
      
      مزایای لاپاروسكوپی
      لاپاروسكوپی نسبت به جراحی معمولی مزایای زیادی دارد. اندازه برش ها در این روش بسیار كوچك تر است و در نتیجه اثر آن روی پوست كمتر می ماند. این روش برای به حداقل رساندن خونریزی های جراحی و كاهش زمان بهبودی طراحی شده است. دردهای بعد از عمل در لاپاروسكوپی كمتر است و بیمار بعد از یك هفته می تواند به طور كامل به سر كارش برگردد.
      
      بعد از جراحی
      بیمار حدود یك تا چهار ساعت در اتاق ریكاوری می ماند تا كاملابه هوش آید. اگر احساس درد یا تهوع داشته باشد داروی مناسب تجویز می شود. بیمار پس از این كه بتواند مثانه خود را خالی كند می تواند مرخص شود. گاهی در صورت وجود مایعات در فضای شكم، لوله كوچكی از طریق جدار شكم، قرار داده می شود تا مایع برای چند روز پس از لاپاروسكوپی، به بیرون از شكم منتقل شود.
      برخلاف جراحی معمولی، پس از لاپاروسكوپی، بیمار مدت زیادی به استراحت نیاز نخواهد داشت

  بازدیدها [ 29577] - نظرات ( 2)
  چهارشنبه 19 اسفند 1388 نوشته شده توسط علی رضا بحرینی


  بازدیدها [ 75546] - نظرات ( 1)
  چهارشنبه 19 اسفند 1388 نوشته شده توسط محمد جواد بردستانی

  بخیه معمول‌‌ترین روش بستن یک زخم یا بریدگی است. به کار بردن نخ‌های بخیه برای بستن زخم تنها پس از شستشوی زخم و زدودن اجسام خارجی مفید است و در غیر این‌صورت امكان بروز عفونت وجود دارد.

   

              

                                                      

   

                           

  نخ‌های بخیه را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

   

  1- نخ‌های بخیه قابل جذب (absorbable sutures):

  2- نخ‌های بخیه غیرقابل جذب (non absorbable sutures):

   


  كلیه حقوق قالب متعلق به دانشجویان اتاق عمل 88 بوشهر می باشد
  QR Code For: وحشت دراتاق عمل

  وحشت دراتاق عمل

 • نویسنده : محمد شاه حیدری پور
 • دیدگاه ها :
 • تاریخ :پنجشنبه 19 فروردین 1389 ,06:33 ب.ظ
 • پیشفرض وحشت در اتاق عمل

  خاطرات یک بیمار از رسیدگی نامناسب در بیمارستان‌های دولتی

  چند سال پیش مجبور شدم یک عمل جراحی کوچیک، اما فوری انجام بدم.دکتری که رفتم پیش‌اش گفت باید هر‌چه سریع‌تر عمل جراحی را انجام بدی. راستش ما اون موقع تمام پس‌اندازمون را داده بودیم، حتی تمام پولی که تو خانه هم داشتیم را برای خرید یک ماشین دادیم و پول چندانی در دست نداشتیم. برای همین من رفتم بیمارستان دولتی. البته قبلا هم عمل جراحی انجام داده بودم، ولی تو بیمارستان خصوصی بود و حالا به خاطر شرایط مجبور شدم توی بیمارستان دولتی تن به عمل جراحی بدم.

  وقتی اون لباس سبز را پوشیدم و همراه سه نفر دیگه که همون دکتر قرار بود عمل‌شون کنه وارد بخش جراحی شدم همگی نشستیم تو یک اتاق سبز‌رنگ که دیوارهای اتاق تا سقف با کاشی سبز‌رنگ پوشیده شده بود و یه‌جورایی بی‌روح بود. یک خانم آمد و به من گفت: «شما مریض فلان دکتر هستین.» منم گفتم: «بله.»

  گفت: «دنبال‌ام بیا.» منم به دنبال‌اش به راه افتادم و رفتیم تو یک سالن دیگه. دور تا دور سالن اتاق‌های عمل بود.

  منو تو سالن نگه داشت و گفت: «صبر کن اتاق عمل آماده بشه.» من به اتاقی که روبه‌روم بود، نگاه کردم. چند نفر با لباس سبز و ماسک‌زده مشغول انجام عمل بودن... برگشتم به اتاقی که پشت سرم بود نگاه کردم باز همون صحنه چند‌نفر بالای سر یک مریض مشغول انجام عمل و صدای دستگاه‌های کمک‌تنفس و کنترل ضربان قلب و... شنیده می‌شد... هم ترسیده بودم هم حس کنجکاوی‌ام به جوشش آمده بود. کمی رفتم اون‌طرف‌تر تا توی اتاق کناری را هم ببینم. خلاصه یادم افتاد به همسایه مامانم اینا که به شدت از اتاق عمل می‌ترسید و به هیچ‌وجه حاضر نبود تن به عمل جراحی بدهد. پیش خودم گفتم اگه الان اینجا بود سکته را زده بود. کمی بعد اون خانم برگشت، منم بهش گفتم: «خوبه حالا من زیاد ترسو نیستم. اگه کسی بود که می‌ترسید که الان فرار کرده بود...»

  یه نگاهی بهم کرد و گفت: «ترسیدی؟» گفتم: «نه...» چند لحظه فکر کرد و گفت: «دنبال‌ام بیا...» و منو دوباره برد تو همون اتاق انتظار و گفت: «بشین...» و چند لحظه بعد که برگشت اون یکی مریض را با خودش برد... و من حالا حالاها باید انتظار می‌کشیدم... با اون لباس سبز رنگ که پشت‌اش فقط چندتا بند داشت...

  بیشتر از نیم ساعت طول کشید تا دوباره اون خانم آمد و مریض بعدی را برد. قرار بود من نفر اول باشم... چند‌تا مرد هم وارد اتاق انتظار شدن و من به شدت اذیت بودم... این‌دفعه یک ساعت طول کشید تا اون خانم برگشت. این انتظار و دیدن اون صحنه‌های اولیه حسابی منو داغون کرده بود... دوباره دنبال اون خانم راه افتادم. بازم منو برد توی همون سالن و گفت منتظر باش که دیدم از اتاق کناری اون خانمی که با‌هم تو اتاق انتظار بودیم را روی تخت بی‌هوش آوردن بیرون و من بازم منتظر شدم تا اتاق عمل را تمیز کنن.

  ● خاطرات آقای دکتر

  بعدش رفتم تو اتاق ...چند‌تا دانشجو ایستاده بودن و من سراپا ترس... و از تخت عمل به شدت واهمه داشتم مدل‌اش یه‌جوری بود... گفتند: «برو روی تخت بخواب...»

  من گفتم: «نه، نمی‌خوام عمل کنم بذارین برم...»

  رفتن به دکترم گفتن اونم گفت: «اگه پشیمان شدی رضایت بده و برو...»

  بین ترس از عمل و دردی که تحمل می‌کردم باید یکی را انتخاب می‌کردم. اون دانشجوها کلی بهم انرژی می‌دادن که نترس، اما من وحشت زده بودم.

  دکتر آمد توی اتاق و به اون خانمه گفت: «وقتی مریض را زودتر از موعد میارین تو بخش این عواقب را هم داره.» و بعدش دکتر شروع به تعریف خاطرات‌اش کرد که خانم‌ام دکتر نیست. یه‌بار سر زایمان باهام آمد. وقتی وارد اتاق شد، بی‌هوش شد و من مونده بودم به مریض برسم یا خانم‌ام و کلی روحیه داد. دکتر آمده بود همه دستیاراشم بودن غیر از مسوول بی‌هوشی که داشتن دربه‌در دنبالش می‌گشتن تا بالاخره پیدا شد و همراه با دوتا دانشجو... روبه یکی از دانشجوها گفت: «سعی کن رگ روی دست‌اش را بگیری، اگه نشد رگ مچ، اگه نشد رگ بالایی را.» و اون دانشجو می‌گفت: «می‌ترسم.»

  حالا ما که می‌ترسیدیم، اونم می‌ترسید. از ما التماس که تو را خدا خودت رگ بگیر، اما به گوش‌اش نمی‌رفت... خلاصه اون دانشجو سوزن را زد تو رگ روی دست ما و من چنان جیغی زدم که همه مریض‌ها که بی‌هوش بودن از صدای جیغ من به هوش آمدن و دوباره از هوش رفتن و وقتی داشتم بی‌هوش می‌شدم به همه گفتم من دارم میرم... همشون خندیدن و من رفتم... وقتی به هوش آمدم هنوز روی تخت عمل بودم و یک دانشجو بالای سرم... درد داشتم... اما گفتن اینجا مسکن نمی‌زنیم... بعد از ده دقیقه بالاخره دوتا آقا با یک تخت ظاهر شدن که ما را ببرن و حاضر نبودن به من کمک کنن، می‌گفتن خودت بیا روی این تخت...

  ● ترخیص با رضایت شخصی

  خلاصه بالاخره از اتاق عمل آمدم بیرون. مامانم دیگه از نگرانی داشت می‌مرد که از صبح رفتی حالا ساعت یک بعدظهر چی‌کار می‌کردن از نگرانی مردم... دوساعت بعد رضایت دادم و رفتم خانه. سرم به دستم بود، اما هرگاه دستم را بالا می‌گرفتم، قطع می‌شد، پایین می‌گرفتم سرعت‌اش زیاد می‌شد. باید دست‌ام را توی یک موقعیت نسبی نگه می‌داشتم. حالا اگه بخوام یک سرم هم بزنم ترجیح میدم برم بیمارستان‌های خصوصی، نه اینکه اینجور عذاب بکشم. نمی‌دونم این وضع توی همه بیمارستان‌های دولتی هست یا فقط توی شهر ما اینجوریه... خدا خودش به همه کمک کنه.  نویسنده: نغمه غلامی
  هفته نامه سپید
  __________________
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت
  اطلاعیه مدیریت سایت- دعوت به همکاری : سایت ایران سلامت , جهت تکمیل و توسعه بخش ها و فعالیت های مختلف ,از افراد علاقه مند دعوت به همکاری می نماید. info[@]iransalamat.com
  QR Code For: اتاق عمل

  اتاق عمل

 • نویسنده : محمد شاه حیدری پور
 • دیدگاه ها :
 • تاریخ :پنجشنبه 19 فروردین 1389 ,05:47 ب.ظ
 • تمام حقوق مطالب و تصاویر متعلق به این سایت میباشد.

  [طراحی و سئو : مای پناهگاه ]

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic